Уроки мільйонерів: правила життя Дональда Трампа

Популярна книга Дональда Трампа «Думай як мільярдер», добірка самих цікавих моментів, які допоможуть вам розбагатіти.

Про гроші в панчохах. Найгірше, що ви можете зробити зі своїми грошима, – це залишити їх лежати мертвим вантажем на вашому депозитному рахунку. Це чистий збиток. Ваші гроші завжди повинні працювати. До них слід ставитися так само, як до свого персоналу, – вам не захочеться, щоб люди, яким ви платите зарплату, сиділи склавши руки, тому не залишайте гроші без руху. Навіть в самій несприятливій економічній ситуації неможливо складати їх в панчоху.

Про економію. Мені досі шкода переплачувати за щонебудь, і я завжди знайду час для порівняння цін різних постачальників, причому незалежно від того, що маю намір купити автомобіль або зубну щітку. Припустимо, я повинен щорічно купувати 100 тис. електричних лампочок для підтримання в належному порядку належать мені будівель. Якщо мені вдасться отримати знижку на лампочку в 10 центів, це буде означати економію в 10 тис. доларів на рік! Це ті 10 тис. доларів, які я зможу вкласти в нове будівництво, або вигідно інвестувати, або направити на благодійність, тобто передати тим, хто потребує цих грошей більше, ніж я.

Про оренду житла. Я б ніколи не став платити за орендоване житло більше чверті свого заробітку, якими б фантастичними не були знайдені апартаменти. Не слід забувати, що кожен долар, витрачений вами на оплату оренди, міг бути використаний на інші цілі, будь то заощадження, або оплата комунальних послуг, або задоволення.

Про вигоду в іпотеці. Іпотекаце такий же товар, як будинок чи автомобіль, тому ще до того, як ви вирішили зробити покупку, вам необхідно якомога більше дізнатися про нього. Щосили боріться за вигідні для вас умови, виявляйте твердість, не соромтеся дати тверду відмову, грюкнути дверима. Працівники кредитної установи можуть бути наполегливими, пропонуючи вам різні відсотки та умови угод по іпотеці. Але запам’ятайте: ніколи не слід приймати перше речення, завжди вимагайте більш вигідних умов. Ведіть переговори, торгуйтеся, інакше ви ризикуєте бути з’їденими живцем». Навіть якщо кредитор А запропонував вам вигідні умови, вирушайте до кредитору Б, дізнайтеся, чи не запропонує він чогонебудь трохи краще.

Про продаж будинку. Мій батько говорив, що будьяка будівля, яке передбачається продати, повинно виблискувати як новенька монета. Він весь час повторював ці слова, і це один з кращих порад, які мені дав мій батько. Зрештою, відро фарби ціною не більше 15 доларів може збільшити вартість вашого будинку на цілу 1000 доларів, тоді як та ж тисяча, вкладена в ландшафтне облаштування прилеглої до нього території, підвищить її на 10 тис. доларів. А якщо вже вкласти ці 10 тис. доларів на реконструкцію, вартість будинку зросте вже на 100 тис. дол. Думаю, ідея зрозуміла?

Про Бога. Я вірю в Бога. І якщо б Господь висловив бажання отримати квартиру в Trump Tower, я негайно запропонував би йому апартаменти класу люкс за доступною ціною.

Про купівлю акцій. Якщо ви не можете встояти перед спокусою придбати акції, завжди вкладайте гроші в цінні папери компаній тієї галузі, про яку маєте уявлення. Я, наприклад, добре розбираюся в сфері нерухомостіу всіх пов’язаних з нею специфічних термінах і в тих майже незбагненні сили, які впливають на цей ринок. Я нічого не розумію в біотехнологіях, в комп’ютерах і пиломатеріали, тому ніколи не витрачу свої кошти на акції компаній, що працюють у цих галузях.

Про ступінь ризику. Візьміть вартість всіх ваших активів за 100%. Ваш вікце відсоток ваших активів, які повинні міститися в готівкових коштах і облігаціях. Різниця між 100% і вікомце відсоток акцій у вашому інвестиційному портфелі. По мірі збільшення вашого віку буде змінюватися і співвідношення фінансових інструментів у інвестиційному портфелі. Припустимо, що вам 30 років і у вас є 100 тис. доларів. Слідуючи формулою Еріка Сакера (фінансовий гуру в корпорації Трампа), вам необхідно відняти 30 із 100 і розділити ваші кошти наступним чином: 70 тис. доларів (або 70%) помістити в акції, а решту 30 тис. доларів (30%) – в готівкові кошти і облігації. Кожен рік, стаючи старше, ви повинні коригувати баланс інвестиційного портфеля, переводячи кошти в облігації та готівку, тим самим мінімізуючи свою фінансову вразливість з боку акцій.

Про поведінку. Ми, мільярдери, не прислухаємося до здорового глузду, не чинимо, як прийнято, не робимо того, що від нас очікують. Ми слідуємо власним прагненням, і неважливо, наскільки безрозсудним або дурним нашу поведінку, може здатися з боку.

Про одяг. Якщо до мене приходить людина, взутий в кросівки або туфлі на гумовому ходу або одягнені в поношені речі або в наряд, більш підходящий для нічного клубу, я не сприймаю серйозно. Люди хочуть робити бізнес з тими, хто добре виглядає і відповідно одягнений, тому, якщо ви не відповідаєте цим вимогам, далеко вам не просунутися. Нічого не поробиш: щоб робити гроші, потрібні кошти, а власний гардеробце дуже вдале їх вкладення.

Про ідеї для бізнесу. Багатітице важка праця, і якщо ідея, яка відвідала вас, на перший погляд здається нездійсненною, подумайте ще раз, перш ніж відмовитися від неї: а чи вона божевільна? Адже ж ви не захочете, щоб хтось випередив вас і відвів зпід носа призначався вам приз!

Про освіту дітей. Краще всього почати збирати кошти для оплати навчання ваших дітей в той день, коли вони з’являються на світло або навіть раніше. Хороша освіта коштує великих грошей, і надзвичайно важливо гарантувати своїм нащадкам хороші можливості для старту в житті. Негайно відкрийте рахунок для накопичення коштів на освіту вашої дитини!

Про шлюби, які можуть розорити. Багатьом з моїх друзів вже довелося пройти через жахливі шлюборозлучні процеси, і всі вони в один голос стверджують, що одруження може обернутися найгіршою ділової угодою, яку тільки можна уявити. Двічі у своєму житті я укладав шлюбна угода і саме завдяки цьому не розорений і можу писати книгу про те, як мислять мільярдери.

Про п’ятницю. Якщо протягом робочого тижня ви тільки й робите, що підраховуєте, скільки годин і хвилин залишилося до початку вихідних, вам ніколи не стати мільярдером. Найімовірніше, вам навіть і мільйонером стати не вдасться. Справжні мільярдери ніколи не прагнуть квапити час, тому що життядуже хороша штука, але, на жаль, дуже коротке. Ненавиджу розхожу фразу: «Дякую Господу за те, що він створив п’ятницю!» (Thank God it’s Friday), і, якщо ви хочете навчитися мислити, як я, ви теж не повинні вимовляти ці слова. Іноді мої вихідні дні завантажені набагато більше, ніж робочий тиждень.