Що чекає економіку в 2017 році

2017-02-10T16:13:37+00:00

Ціни підуть вниз

Ціни в наступному році повинні будуть рости набагато повільніше, ніж в 2016. Нацбанк, який зараз відповідає за рівень інфляції, поставив перед собою мету, щоб вона склала всього 8% (+/- 2%) на кінець 2017 року. Цього він збирається домагатися, змінюючи облікову ставку, яка зараз закріплена на рівні 14%, і вартість грошей для банків. Перешкодою для досягнення позначки у 8% може стати підвищення мінімальних зарплат до 3200 грн, і затримки з отриманням кредитів від МВФ. А ось націоналізація Приватбанку і можлива накачування його грошима жодним чином не позначиться на цінах.

«Для поповнення капіталу Приватбанку Міністерство фінансів випустить облігації внутрішньої державної позики на 116,8 млрд грн. Але в результаті капіталізації випуск нових грошей не відбудеться«,- запевнили в Нацбанку.

Тим не менш, на інфляцію можуть тиснути інші фактори.

«Приватбанк забезпечував дуже важливу функцію в економіці: паралельний товарообіг економіки невеликих підприємств і їх картковорозрахункове та логістичне забезпечення. Тіньовою економікою це не можна назвати, але білосірою можна. Тепер почнеться розкручування нового витка інфляційнодевальваційної спіралі«,вважає Юрій Прозоров, президент Українського товариства фінансових аналітиків.

А ось керівник аналітичного відділу інвесткомпанії ICU Олександр Вальчишен вважає, що все ж Нацбанк зможе досягти верхньої планки заложеных Радою НБУ цільових показників по інфляції10% в середньому по року.

«До кінця лютого інфляція буде на рівні 12%, потім почне сповільнюватися. У НБУ з’явиться простір для зниження облікових ставоквін буде знижувати їх помірно протягом року, до рівня споживчої інфляції + два процентних пункти«,вважає Вальчишен.

Курс спливає

Курс національної валюти в Україні буде залишатися плаваючим, як і останні роки. Це означає, що вартість долара на внутрішньому ринку буде залежати від рівня попиту та пропозиції на нього. За прогнозом Мінфіну, закладеного в держбюджет, у 2017 році долар буде коштувати в середньому близько 27,2 грн.

«Для зростання долара є фундаментальні передумови, так як в грудні збільшилася потреба у валюті для оплати імпорту енергоносіїв та споживчих товарів. Є передумови для незначного зростання курсу, але вони викликані, насамперед, фундаментальними чинниками, зростанням попиту на валюту з боку імпортерів«, —  Андрій Приходько, головний аналітик Укрсоцбанку.

У довгостроковій перспективі учасники ринку навіть не роблять ніяких курсових прогнозів, оскільки вони дуже сильно залежать від політичної та економічної ситуацій в країні.

Банки будуть закриватися й надалі

У 2017 році банкрутства банків хоч і не будуть такими масовими, як до цих пір, але всетаки продовжаться. Причина в тому, що Нацбанк поставив для них досить жорсткі вимоги щодо капіталу. До 1 липня 2017 року на ринку не повинно залишитися банків з капіталом менше 200 млн грн. Нацбанк пояснює свою вимогу до докапіталізації тим, що банки не повинні працювати, залучаючи гроші від вкладників, і роздаючи їх своїм акціонерам. У них повинні бути власні засоби, які забезпечують їх стійкість.

Ті, хто не зможе знайти необхідної суми грошей, повинні будуть залучити інвесторів, об’єднатися з кимось або ж покинути ринок. Під загрозою зараз знаходиться досить багато банків, за даними НБУ капіталу в такому розмірі зараз немає в 46 установ.

Прибутковість депозитів буде падати

Уже який рік всі чекають зниження ставок по кредитах в Україні. Але це неможливо без зниження депозитних ставок, за якими банки залучають гроші. Зараз ставка за річним гривневим депозитом в середньому по ринку складає 18%. Банкіри чекають, що ставки за депозитами вже на початку 2017 року знизяться на 11,5%.

«За стабільної політичної й економічної ситуації ставки не будуть рости, наш прогнозвони знизяться до кінця першого кварталу на 11,5%. У числі основних чинників, які сприяють зниження депозитних ставок, зменшення кількості банків, які зза проблем з ліквідністю декларували надвисокі ставки по залученню депозитів на рівні до 28% річних у гривні, а також у цілому висока ліквідність банків при їх низької кредитної активності«,говорить Михайло Власенко, голова правління Ідея Банку.

Але кредити не стануть набагато доступнішими

Після цього, відповідно, повинні будуть знижуватися і кредитні ставки. Однак поки банкіри не бачать передумов для їх помітного (більше ніж на 12%) зниження.

«Що стосується процентних ставок, то ситуація дійсно складна, оскільки ефективна ставка навряд чи буде знижуватися в Україні, а підприємства просто не можуть користуватися дорогим ресурсом. Зниження на 12%, на жаль, не змінює ситуацію на ринку«,Олена Дмитрієва, член наглядової ради банку «Глобус«.

Тому очікувати значної активізації кредитування в 2017 році не варто. Банки як і раніше будуть більшменш активно видавати карткові кредити і позики готівкою, як було і раніше. Але іпотека і автомобільне кредитування поки відновлюватися не буде, за винятком декількох одиничних дорогих проектів.

Банкіри сподіваються на якусь підтримку з боку держави у напрямку роздрібного кредитування.