Правила економії від банкіра

Як виробити правильні фінансові звички?

1. Задайтесь метою

За процесом економії завжди повинна стояти якась мета і має бути збудований шлях, по якому до неї можна дійти. Економіяце не просто покупка тільки потрібних речей за низькими цінами, в першу чергу мова йде про правильному і грамотному розпорядженні наявними засобами, що в підсумку повинно привести до збільшення добробуту сім’ї. У банках це називається фінансовим плануванням.

Слідувати абстрактного плану дуже важко і неефективно. Молодим людям в якості перших цілей підійде подушка безпеки, автомобіль і власне житло, наприклад. Для цього потрібно зрозуміти, яку машину або квартиру хочеться, в якому районі, дізнатись ціну і розрахувати, яку частину треба накопичити, а яку зможе прокредитувати банк.

По досягненні першої мети потрібно рухатися далі і починати збирати, наприклад, на освіту дитини, паралельно можна замислюватися вже і про те, що залишиться після виходу з активної трудової фази, щоб зберегти на пенсії свій звичний спосіб життя.

2. Уникайте дієт

Ключове правило економіїдисципліна. Не варто ставитися до неї як до короткострокової дієті, розумний підхід до особистих фінансів має стати філософією.

Зараз достатньо фінансових інструментів, які допомагають завжди залишатися дисциплінованим. Наприклад, можна налаштувати в інтернетбанку, щоб 2025% з кожної зарплати автоматично перераховувалися на спеціальний рахунок, головне, щоб з нього було складно зняти гроші.

Завжди якусь частину доходу потрібно зберігати, а якусь частину збереженого інвестувати, тому депозитне найкращий спосіб примножити свої кошти. Тут варто порадитися з професіоналами, дізнатися, якою річний дохід реально отримати. Повинна бути дуже чітка диверсифікація своїх накопичень, засобів, які планується використовувати на чорний день, в старості або передати дітям.

3. Ловіть баланс

Абсолютно точно не можна економити на здоров’ї та освіті. Це дві речі, які мають принципове значення для всіх. На іншому, так чи інакше, можна заощадити, не втративши при цьому в якості.

Але мені здається, що в Україні люди, які непогано заробляють, навряд чи будуть мати дві пари черевиків на протязі десяти років, як колишній мер НьюЙорка Макйл Блумберг, або відмовлятися від ситного сніданку при негативній динаміці на фондовому ринку, як це робить Уоррен Баффет.

Ми до цього, звичайно ж, прийдемо. Швидше за все, вже наступне покоління буде жити поіншому. Вони не будуть купувати дуже дорогі речі та аксесуари, для них це буде вдруге. Але от для першого покоління, яке почало працювати при капіталізмі, зовнішні атрибути добробуту всетаки залишаться важливими.

Я і про себе не можу сказати, що я дуже економний людина. Безумовно, стежу за своїми витратами, але не підходжу до цього так вже детально. Якщо бюджет дозволяє, а ви економите на якихось речах, які допомагають відчувати себе краще, доставляють радість вам або вашим близьким, то у вас швидше за все говорить жадібність.

Тому, якщо є можливість купити те, чого дуже хочеться, треба це робити. Просто в розумних межах. Я бачив людей, які їздять на дорогому авто, але живуть у дуже скромній квартирі. Начебто спочатку потрібно подбати про те, де ви живете, а потім вже на чому їздите. А у них, навпаки, і це вже інша крайність. Потрібно знайти баланс.

4. Не слідуйте суворо абсолютно всіх порад щодо економії

Я, наприклад, повертаю tax free, перебуваючи за кордоном. Під час покупки завжди оформляю необхідні документи, щоб на кордоні отримати назад ПДВ.

Якщо мова йде про великі покупки, тоді, звичайно, перевірю ціну в іншого рітейлера, порівняю, скільки ця ж річ коштує в іншому місці.

Але я не дуже люблю торгуватися, мені не подобається цей процес. І я точно не буду їздити по місту, щоб купити щось на 15% дешевше. У мене на це просто немає часу, краще я витрачу його з великим задоволенням і користю, наприклад, проведу час з близькими.

5. Нарощуйте доходи

Впевнений, що, якщо на вулиці зупинити сто чоловік і запитати про доходи, одиниці скажуть, що заробляють достатньо грошей. Така ситуація можливо у людей, які не займають активну життєву позицію і не готові до подальшого зростання. У амбітних людей так просто не буває.

Як роботодавець можу сказати, що навіть після суттєвого збільшення зарплати, через деякий час співробітник неминуче прийде до розуміння, що на задоволення всіх потреб зарплати все одно не вистачає.

Зростання доходів стимулює і зростання витрат, у тому числі і на саморозвиток. До того ж із збільшенням зарплати у людини з’являється більше можливостей допомагати близьким людям. Так що при будьякому достатку питання економії залишаться актуальними. Тільки поняття про економію поміняються. На чому можна буде вже не економити, але з’явиться щось інше, більш масштабне, де людина побачить для себе можливість зберегти гроші.